feiti

feitt i innvolane til eit dyr; bruka berre i fleirtal
Sjå også plukkfeiti og tåg.

Ubunden form fleirtal
feiti
Bunden form fleirtal
feití
Dativ fleirtal
feitó
Ordklasse
Substantiv
Kjønn
Inkjekjønn
Emne
Dyr
close Uttrykket er ikkje ferdig utfylt eller korrekturlese, og eventuell forklåring og døme er ikkje endeleg godkjende av Talemålsgruppa

Info for innlogga brukar:
 
Registrert av:
Svein Jore (17.03.2005)
Oppdatert av:
Sigurd Brokke (29.04.2018)
Id fra gammalt system:
4877
Intern kommentar:
SB frå Knut J. Heddi, Hybygg-soga, "Adjektivsk å substantivsk beslegtning", nr 230 (del 3). Hokjønn: 1. koll 2. roti 3. veik 4. tjorrleg 5. feitskleg. Hankjønn: 1. kallæ 2. roten 3. veikæ 4. tjorrlegæ 5. feitsklegæ. Inkjekjønn: 1. Kalt 2. rote 3. veikt 4. tjorrlegt 5. feitsklegt. Substantiv hokjønn: rotafentu. Hankjønn: Kjølæ, rot, feiti, rotafantæ, rotula. Inkjekjønn: rotasmologg SB: KJH har ikkje ført opp forklåringar på alle desse orda.