gjève

1. gjeve
NB:Konjunktiv: gjǿve
2. fore husdyr med høy
Sjå også gjève seg og gjèv.

1. Gud gjǿve eg ha' tvei maga! Gud gjǿve det vǿre så væl! Dèr maten vare gjèven, vi' 'an vère.
2. Mi gåve kjý grjón å høy.

Infinitiv
gjève
Presens eintal
gjèv'e
Presens fleirtal
gjève
Preteritum eintal
gav
Preteritum fleirtal
gåve
Perfektum eintal
gjève
Imperativ eintal
gjèv!
Imperativ fleirtal
gjèvi!
Registrerings­grunn
Spesiell bøying
Ordklasse
Verb
Transitivitet
Transitivt
Bøying
Sterkt verb
Emne
Anna
Innlese av
Sigurd Brokke (2008)
check Dette uttrykket er godkjent, korrekturlese og utfylt i alle former av Talemålsgruppa w_footnote_wordVerb_3

Info for innlogga brukar:
 
Kjelde:
Knut K. Homme
Registrert av:
Svein Jore (12.03.2005)
Korrekturlese av:
Sigurd Brokke (12.03.2008)
Oppdatert av:
Knut K. Homme (30.11.2015)
Id fra gammalt system:
4843