take

ta
Sjå også tak.

Dèt æ lísså úmògeleg som å take néd månen (ordtak). Du stǿgje deg, fyngje du 'an, å fyngje du 'an, tǿkje du 'an (gammal regle med konjunktiv-former av stande seg (stǿgje seg), få (fyngje) og take (tǿkje))

Infinitiv
take
Presens eintal
tèk'e
Presens fleirtal
take
Preteritum eintal
tók
Preteritum fleirtal
tóke
Perfektum eintal
tèkji
Imperativ eintal
tak!
Imperativ fleirtal
takji!
Registrerings­grunn
Spesiell bøying
Ordklasse
Verb
Transitivitet
Transitivt
Bøying
Sterkt verb
Emne
Anna
Innlese av
Knut K. Homme (2011)
check Dette uttrykket er godkjent, korrekturlese og utfylt i alle former av Talemålsgruppa

Info for innlogga brukar:
 
Kjelde:
Sigurd Brokke
Registrert av:
Svein Jore (18.12.2004)
Korrekturlese av:
Sigurd Brokke (02.03.2011)
Oppdatert av:
Sigurd Brokke (23.05.2015)
Id fra gammalt system:
3983