1. rad
2. grad på nyslipa eggverktøy

1. Der va' sett út tjúge rói mæ stǿli i stórsalæ. An lýt leggje kraka midjom róó i an høystakk'e.
2. An ska' helst'e inkji slípe for mykji ró.

Ubunden form eintal
Bunden form eintal
róne
Dativ eintal
róne
Ubunden form fleirtal
rói
Bunden form fleirtal
róin
Dativ fleirtal
róó
Registrerings­grunn
Dialektord / uttrykk
Ordklasse
Substantiv
Kjønn
Hokjønn
Emne
Reiskap
Innlese av
Sigurd Brokke (2008)
check Dette uttrykket er godkjent, korrekturlese og utfylt i alle former av Talemålsgruppa

Info for innlogga brukar:
 
Kjelde:
Knut K. Homme
Registrert av:
Svein Jore (17.12.2005)
Korrekturlese av:
Sigurd Brokke (12.03.2008)
Oppdatert av:
Sigurd Brokke (06.06.2018)
Id fra gammalt system:
5957
Intern kommentar:
KKH: 1. Ei rad: ei ró(d), fl. ra(d)i? Apostrof etter ro? Ro'? SB: Skal endrast til rai i fleirtal, og lydfil slettast, men gjeld dette både forklåring 1 og 2? Gruppa er noko usikker på tyding 1, men KKH meiner ró er den eldste forma.