vare seg

passe seg

An lýt vare seg for inkji å trǿ gali.

Infinitiv
vare seg
Presens eintal
varar seg
Presens fleirtal
vare sikkå
Preteritum eintal
vara seg
Preteritum fleirtal
vara sikkå
Perfektum eintal
vara seg
Perfektum fleirtal
vara sikkå
Imperativ eintal
var deg!
Imperativ fleirtal
vari dikkå!
Registrerings­grunn
Dialektord / uttrykk
Ordklasse
Verb
Transitivitet
Transitivt
Bøying
Lint verb
Emne
Anna
Innlese av
Gunhild Espetveit (2013)
check Dette uttrykket er godkjent, korrekturlese og utfylt i alle former av Talemålsgruppa

Info for innlogga brukar:
 
Kjelde:
Knut K. Homme
Registrert av:
Svein Jore (27.11.2005)
Korrekturlese av:
Sigurd Brokke (22.10.2012)
Oppdatert av:
Knut K. Homme (25.11.2013)
Id fra gammalt system:
5867
Intern kommentar:
SJ: vare = Ungan vorte allstǿtt vara mæ at da måtte inkji út'å tunn'e ís'e - eige ord? KKH: vare mæ = åtvare. Eg vara 'an mæ at 'an måtte 'kji út'å vatni forotta fljótevest'e. SJ: vare (verb) eller vare mæ (uttrykk)?